Jak natočit skvělé video v 8 krocích
Video Tipy & triky nejen pro amatéry | Jak natočit video snadno a rychle
Naši práci pojí dlouholetá tradice a kvalita videí, které s naším Eventechnix týmem tvoříme. Dali jsme pro vás dohromady několik tipů a triků k tomu, jak se připravit na natáčení a samotné video pak natočit. Nezáleží na tom, zda jste začátečník / amatér a nebo zkušený videomág, věříme, že tenhle článek pro vás bude přínosem.
Jak tedy s tvorbou videí začít a na co si dát pozor? Asi bude záležet na tom, co zrovna točíte. Jestli se bude jednat pouze o krátké video alá reels na IG nebo na tiktoku, nebo vlog na YouTube či sofistikovanější produkce pro krátký reklamní spot a nebo stream. Začátek je každopádně stejný. Den před natáčením si zkontrolujte přípravný checklist a ujistěte se, že máte vše potřebné.
Co by na takovém checklistu mělo být si můžete přečíst v našem předchozím článku na téma “Zítra točím | Jak nic neponechat náhodě.”
Co je dalším krokem v přípravě na vaší video produkci? Představujeme vám naše tipy a triky, které vám usnadní váš natáčecí den:
- Prvním typem je práce se světlem. Pokud točíte na přirozeném světle venku, držte si slunce za zády. V opačném případě dojde k vytvoření ostrého slunečního světla, což může být fajn, jestli chcete dosáhnout zajímavého speciálního efektu pomocí slunce.
- V dnešní době umí už téměř všechny kamery ostřit automaticky. Pro videomakera, je však nesmírně důležité, aby uměl ostřit manuálně. Než začnete točit, vyzkoušejte si to několikrát nanečisto a zkuste se do odvětví “ostřiče” položit sami.
- Vytvořte si plán natáčení. Budete se pak lépe orientovat a snadno trackovat, zda plníte daný plán. Pokud si žádný natáčecí plán nevytvoříte, svět se tím nezboří. Dá se točit i bez přípravy, nicméně větší produkce se bez kvalitní přípravy určitě neobejdou.
- Nezapomeňte si správně nastavit vyvážení bílé barvy (white balance). Tohle téma si zaslouží samostatný příspěvek, ve zkratce se, ale jedná o to, že si nastavíte například denní světlo na 5 500 – 6 500 K, žárovky na 2 500 – 3 500 K a zářivky na 4000 – 5000 K.
- Nezapomeňte použít zoom pouze při kompozici záběru. Proč je to tak důležité? Vyhnete se zoomování při samotném nahrávání. Výsledek bude vypadat stokrát líp.
- Zvolte si správnou kompozici pro daný záběr.
- Vždy používejte stativ! Určitě byste neradi, aby se vám celý záběr třásl. Stabilní záběry jsou mnohem kvalitnější a hezčí.
- A v neposlední řadě, pokud budete točit tzv. z ruky, snažte se mít co nejstabilnější úchop. Náš osobní tip? Představte si, že v ruce držíte plný hrnek horké kávy. Ten byste si na sebe také nechtěli vylít.